Jak działa budżet?

educator_pl

Często trenerzy zgłaszają się do nas z wątpliwościami dotyczącymi konstrukcji budżetu w SmileUrbo. Celem tego artykułu jest zebranie w jednym miejścu wszystkich informacji związanych z pieniędzmi (urbo) w grze.

Budżet wioski

Gra zawsze rozpoczyna się z 4000 urbo w budżecie wioski. Budżet działa w oparciu o poniższe zasady:
-środki kumulują się z rundy na rundę, co znaczy że niewydane pieniądze można wykorzystać w kolejnych rundach
-nie można realizować projektów przekraczających dostępny budżet w danej rundzie (interface gry sygnalizuje to wyświtlając budżet na czerwono)
-dodatkowe środki w budżecie można pozyskać jedynie od Inwestora, lub jako zysk z inwestycji z poprzednich rund (informacje o zysku znajdują się w analizach)
-w tabeli głosowania, budżet aktualizuje się na bieżąco w momencie kiedy dana propozycja otrzyma wymagane 4 głosy

Budżet graczy

Wszyscy gracze poza Inwestorem nie dysponują budżetem. Członkowie Rady Wioski, kiedy dostają od Inwestora pieniądze, są one automatycznie przeliczane na punkty. Nie mogą nimi dysponować. NGO również nie posiada żadnych środków. Pieniądze z kupna analiz przekładają się jedynie na punkty.

Budżet Inwestora

Inwestor jest jedynym graczem, który posiada niezależny budżet. W każej rundzie Inwestor może wydać swoje środki:
a) wspierając budżet wioski
b) przekupując graczy

Ponad to w pierwszej rundzie może kupić produkty od lokalnych producentów, co w przypadku porozumień indywidualnych nie przynosi żadnego dochodu wiosce. Przy zbiorowym zakupie produktów, pieniądze trafiają prosto do budżetu wioski.

W drugiej rundzie Inwestor ma dodatkową opcję: inwestycje w konkretny projekt. Jeśli ze swojego interfacu przeleje pieniądze zaznaczając przy tym konkretny projekt, na tabeli głosowania pojawi się ikona €, wskazująca do czego Inwestor chce dołożyć pieniądze. Będzie to informacja widoczna dla wszystkich graczy. Jeśli Rada Wioski ostatecznie nie przegłosuje projektu, w który zainwestował Inwestor, system automatcznie wycofa wpłacone środki.

Za każde 10%, które Inwestor zainwestuje w projekt wspólnoty, otrzyma 1 punkt a przyszłe zyski z projektu będą dzielone proporcjonalnie do wkładu. Na przykład, jeśli sfinansuje 40% projektu, zyski wioski z projektu w kolejnej rundzie będą mniejsze o 40%.

Inwestor w każdej rundzie otrzymuje nowy budżet, co oznacza że niewydane pieniądze przepadają.

Końcowy bilans budżetu wioski

Bilans budżetu liczony jest jedynie po 3 rundzie. Każdy projekt oznacza dochód lub wydatek dla budżetu, przy tym niektóre są jednorazowe, a inne wpływają na stan budżetu w rocznej perspektywie.
W Porządku Obrad i w Panelu Analiz informacja ta oznaczona jest w następujący sposób:

r1 – dochód / wydatek Runda 1
r2 – dochód / wydatek Runda 2
r3 – dochód / wydatek Runda 3
∞ – dochód / wydatek coroczny

W tabeli z punktami, na końcu pojawia się kategoria: „ Stały przychód miejscowości na rundę liczony na koniec gry (czyli ile wioska zarabia a nie ile urbo zostanie w kasie).” Za każde 2000 urbo na plusie każdy gracz otrzyma po 2 punkty na koniec gry.

Co to oznacza w praktyce?. Dla końcowego bilansu budżetu nie jest istotne czy w kasie pozostaną jakieś środki. To co się liczy to cykliczne koszty i zyski. Załóżmy, że gracze wybrali budowę szpitala, którego roczne utrzymanie będzie kosztować 2500 urbo i do tego zdecydowali się na nową szkołę, która będzie co roku kosztować 600 urbo. Za to jedyny wpływ do budżetu to podatek z Małego Hotelu w wysokości 2000 urbo. Oznacza to że na koniec gry bilans budżetu będzie wynosił: 2000 urbo – 2500 urbo – 600 urbo = – 1100 urbo.

Można skończyć grę z ujemnym bilansem jeśli Rada zdecydowała się na drogie inwestycje (np. szkoła, szpital). Nie wpływa to na indywidualną punkację graczy, ale ma swoje odzwierciedlenie w pozycji drużyny w rankingu. Gracze są natomiast nagradzani dodatkowymi punktami, za pozostawienie wioski z dodatnim bilansem.