Jak dobrze zakontraktować się z grupą?

educator_pl

Poznaliście już grę SmileUrbo. Wiecie więc, że jest to narzędzie elastyczne, umożliwiające dopasowanie go do wielu potrzeb szkoleniowych, ale jednocześnie wymagające od trenera wyjątkowej spostrzegawczości. Przyglądając się symulacji z pozycji obserwatora dobrze, jeśli pozwolimy uczestnikom szkolenia rozwinąć skrzydła i samym poprowadzić grę. Aby jednak zachować dyscyplinę na sali szkoleniowej i ułatwić graczom późniejszą analizę sytuacji i wyciągnięcie pożytecznych wniosków, warto już na wstępie, wprowadzić jasne i zaakceptowane przez wszystkich zasady.

Interatywna gra symulacyjna, jaką jest SmileUrbo, zakłada jak każda symulacja, wcielenie się przez graczy w role, a co za tym idzie wejście w sytuację dla nich nienaturalną, dosłownie narzuconą przez scenariusz. Nawet, jeśli uczestnicy sami wybierają sobie role, wcielenie się w postać i przyjęcie na czas gry jej poglądów, może niektórym sprawić problem (dotyczy to zwłaszcza osób, które nigdy nie brały udziału w podobnym przedsięwzięciu). Możemy się spodziewać rozluźnionej atmosfery na szkoleniu, a w skrajnych przypadkach konflikty z gry mogą zostać przeniesione na rzeczywistość. Aby uniknąć takich, czy innych problemów warto ułatwić sobie pracę z grupą, już na wstępie podpisując z nimi kontrakt.

Każdy trener przynajmniej raz w swojej pracy zetknął się z kontraktem. W pracy z narzędziem, jakim jest SmileUrbo, spisywanie kontraktu nie jest obowiązkową częścią szkolenia, jednak rekomendujemy tę metodę porządkowania zasad panujących na sali szkoleniowej, zwłaszcza w przypadku grup wewnętrznie skonfliktowanych lub trudnych.

Spisanie kontraktu:
– ułatwia wprowadzenie miłej, sprzyjającej nauce atmosfery;
– pomaga graczom wejść w role i wyjść z niej w razie potrzeby (o trudnych sytuacjach, w których warto wyjść z roli, możecie przeczytać w podręczniku);
– pozwala na wspólne stworzenie bazy przepisów, które pomogą w rozwiązywaniu wewnętrznych konfliktów, jeśli takie pojawią się na szkoleniu.

Pierwszą i najważniejszą zasadą, jaka obowiązuje przy tworzeniu kontraktu jest zasada, która mówi, że UCZESTNICY SZKOLENIA POWINNI WSPÓŁTWORZYĆ ZASADY, OBOWIĄZUJĄCE NA SZKOLENIU. Dobry kontrakt to kontrakt, który stworzony jest przez daną grupę. Dzięki temu trener nie tylko ma szansę lepiej poznać uczestników, ale także dowiedzieć się, jakie są ich oczekiwania wobec spotkania i szkolenia. Taki kontrakt jest dla wszystkich czytelny, a uczestnicy łatwiej identyfikują się jego postulatami. Spisując kontrakt pamiętaj, aby przy każdym punkcie spytać grupę, czy wszyscy się z nim zgadzają. Jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, wyjaśnijcie je sobie na forum.

Pamiętajcie, że dobry kontrakt jest zapisany językiem pozytywnym. Przy spisywaniu kontraktu warto zwrócić uwagę, aby w miarę możliwości unikać słowa „nie”. Na przykład zamiast „Nie przerywamy wypowiedzi kolegi” można napisać „Pozwalamy każdemu swobodnie się wypowiedzieć”, itp.

Kiedy spisujemy i podpisujemy kontrakt?

Spisanie kontraktu można z powodzeniem potraktować, jako element integracji. Uczestnicy, włączając się w pracę nad tworzeniem przepisów obowiązujących na szkoleniu, poznają się nawzajem i zaczną czuć się odpowiedzialni za wzajemne relacje i atmosferę panującą na spotkaniu. Kontrakt spisujemy na samym początku, zanim przydzielimy role i wprowadzimy graczy w symulację. Gdy kontrakt jest gotowy możemy się pod nim wszyscy podpisać. Dobrze zadbać również o to, aby przez wszystkie dni szkolenia kontrakt znajdował się w widocznym i dostępnym dla wszystkich uczestników miejscu. W razie potrzeby w trakcie szkolenia możecie wspólnie ulepszać i modyfikować zasady. Pamiętajcie jednak, aby każda zmiana wprowadzana była za zgodą wszystkich uczestników szkolenia.

Jak stworzyć dobry kontrakt (METODY)?

Nie ma dwóch identycznych kontraktów, nie ma też jednego przepisu na stworzenie dobrego kontraktu szkoleniowego. Ludzie są różni, grupy są różne, każdy trener ma swoje własne przyzwyczajenie, a sytuacja szkoleniowa, zwłaszcza w przypadku gier symulacyjnych, w których dużą wagę przykłada się do relacji interpersonalnych, może wyzwolić zachowania, których nawet sami gracze nie będą się spodziewali. Niezależnie od grupy warto, aby w kontrakcie znalazły się:

– zasady „techniczne”, np. podczas warsztatu powstrzymujemy się od używania telefonów komórkowych, na przerwy wychodzimy jedynie w umówionym czasie;
– zasady porządkujące pracę na szkoleniu, np. gdy chcemy coś powiedzieć, powinniśmy zasygnalizować to osobie prowadzącej, mówimy pojedynczo;
– zasady zapewniające uczestnikom poczucie bezpieczeństwa, np. powstrzymujemy się od oceniania innych uczestników, każdy ma prawo do własnego zdania.

Przystępując do tworzenia kontraktu określ czas, jaki dajesz grupie na jego stworzenie. przyjęliśmy, że na potrzeby SmileUrbo stworzenie i spisanie kontraktu powinno zająć grupie do dwudziestu minut. Pięć minut przed upływem wyznaczonego czasu, podsumujcie w dwóch, trzech słowach przyjęte przez was ustalenia. Dzięki temu debata nad poszczególnymi punktami kontraktu nie zdominuje szkolenia.

Najlepiej jeśli to uczestnicy zaproponują brzmienie punktów przyjętych w kontrakcie. Jeśli wiesz, że może to sprawić grupie trudność, przed szkoleniem przygotuj fiszki z proponowanymi przez ciebie zasadami. Wśród tych zasad powinny znaleźć się również zasady irracjonalne, niepotrzebne i takie, które nie sprzyjają pracy w grupie, aby uczestnicy mogli sami zdecydować, jakie prawa powinny obowiązywać na ich szkoleniu i poczuć się współodpowiedzialni za to, jaka atmosfera panuje na sali. Taki sposób układania kontraktu znacznie skróci czas na jego przygotowanie, a grupie nie “umkną” ważne kwestie. Wadą tej metody jest to, że ogranicza ona inwencję uczestników szkolenia, narzucając im nie tylko tok myślenia, ale też dobór słów czy pojęć, co jest kluczowe dla pełnego zrozumienia zawartej przez grupę umowy.

Niezależnie jednak do tego, czy kontrakt będzie tworzony w trakcie burzliwej dyskusji, czy w wyniku analizy przygotowanych przez ciebie przykładów, uczestnicy powinni osobiście zgodzić się na każdy z przyjętych punktów i podpisać się pod kontraktem. Wspólnie ustalone zasady spiszcie, powieście w widocznym i dobrze dostępnym miejscu, a co najważniejsze: wcielcie w życie.

Jako trener i obserwator pamiętaj, żeby w trakcie szkolenia przypominać uczestnikom o przyjętych zasadach i pilnować porządku w czasie szkolenia.