Cykl Kolba

educator_pl

Ten artykuł przyda się przede wszystkim osobom, które nie mają za sobą doświadczenia w prowadzeniu warsztatów, nigdy nie korzystały z gier w czasie szkoleń, albo robiły to z innymi załoeniami metodologicznymi. SmileUrbo było tworzone z myślą o wprowadzaniu gry jako element doświadczenia w cyklu Kolba.

Czym jest Cykl nauczania Davida Kolba?

Metoda proponowana przez Davida Kolba zakłada przejście osoby edukowanej przez 4 kolejne etapy:
Dośwadczenie – Zrobienie czegoś czego chcemy się nauczyć.
Refleksja – Wyciąganie wniosków z doświadczenia
Teoria – Odkrywanie nowego sposobu na wykonanie czynności z doświadczenia
Praktyczne zastosowanie – wykorzystanie zdobytej wiedzy i umiejętności w praktyce.

Od czego zacząć?
Cykl Kolba zakłada, że zacząć można od dowolnego elementu, pod warunkiem zachowania przedstawionej kolejności. Oczywiście trudno jest rozpocząć od Refleksji oraz Praktycznego zastosowania, ponieważ grupa nie posiada żadnej wiedzy, ani doświadczenia. Proces nauczania można otworzyć na przykład wykładem, lecz w kontekście wykorzystania SmileUrbo proponujemy rozpocząć od gry (doświadczenia). Wykorzystanie gry na początku dnia szkoleniowego pozwoil w naturalny sposób zaangazować grupę, usunąć możliwy opór uczestników i bardzo mocno zaktywizować uczestników i dać im dużą motywację do dalszego uczestniczenia w szkoleniu. Osoby szkolone kończą każdą rundę z dużą dawką energii, dlatego warto ten fakt wykorzystać i spożytkować tę energię.

Co robić na każdym etapie cyklu

Doświadczenie.
Żeby dobrze przeprowadzić element doświadczenia, czyli na przykład 1 rundę gry, wystarczy trzymać się zaleceń, które znajdziesz w Podręczniku Edukatora, Część 1, podrozdział 1. Wprowadzenie w grę oraz 2 Co robić podczas gry. Najlepiej jest zagwarantować uczestnikom stan w którym rozumieją zadanie przed nimi stojące, znają swoje możliwości, nic ich nie rozprasza i mogą skupić się na zadaniu. Dlatego też głównymi obowiązkami prowadzącego warsztat jest stworzenie przestrzeni w której uczestnicy mogą swobodnie korzystać z symulowanej rzeczywistości.

Ważnym zagadnieniem jest rola trenera podczas trwania gry. Im mniejszy wpływ masz na to co robią uczestnicy tym lepiej. “Nieobecność” trenera jest elementem budującym zadowolenie z samodzielnie podjętych decyzji, zwiększa zaangażowanie i akceptację swojego zachowania. Wycofanie się prowadzących poza stworzeniem miejsca na swobodne doświadczanie przez uczestników służy również trenerom do zbierania informacji o osobach szkolonych i o przebiegu doświadczenia, co jest niezbędne podczas kolejnej fazy cyklu – refleksji nad doświadczeniem.
Proponowanym przez nas poziomem zaangażowania na etapie jest poziom Facylitatora. Zależy nam na zapewnieniu poczucia bezpieczeństwa uczestników podczas gry.
– Zadbaj o zrozumienie instrukcji jaką dostają uczestnicy
– Zadbaj o stworzenie jak najlepszych (jak najbardziej zbliżonych do naturalnych) warunków.
– Traktuj Grę jako poligon doświadczalny – pozwalaj uczestnikom na popełnianie błędów, nie pomagaj im, ale też nie nie krytykuj.
– Motywuj osoby, które są mniej aktywne i dbaj o odpowiednio wysoki poziom energii w grupie.

Błędy uczestników popełniane w wirtualnym świecie gry mogą przełożyć się na ich sukces w świecie rzeczywistym. Nie warto im przeszkadzać kiedy się mylą.

Refleksja
Podobnie jak w przypadku Doświadczenia Refleksja jest częścią Podręcznika Edukatora. Zawsze gdy zobaczysz w podręczniku fragment Wyprowadzanie graczy z roli oraz Refleksje i wnioski, masz do czynienia kolejnym etapem w cyklu Kolba. Wyprowadzanie uczestników ról jest bardzo ważnym elementem wykorzystania SmileUrbo. Żeby uczestnicy mogli dokonać świadomej oceny i ewaluacji gry konieczne jest, żeby przestali się utożsamiać ze swoimi rolami i zaczęli wyciągać wnioski z wyższego poziomu.
Rola trenera sprowadza się przede wszystkim do przepracowania doświadczenia jakie przeżyli uczestnicy. Kierunek w który podąży dyskusja powinien być kontrolowany przez trenera. Stąd też podstawową formą warsztatową na tym etapie będzie moderowana dyskusja.

Kilka pytań, które mogą Ci się przydać na tym etapie:
1. Jak się czuliście odgrywając wasze role? Identyfikowaliście się z nimi?
2. Czujecie, że udało się wam skutecznie komunikować z innymi graczami?
3. Czy jesteście zadowoleni z decyzji, które podjęliście jako Rada?
4. Czy było wam trudno podejmować decyzje? Jeśli tak, to które?
5.Czy był jakiś moment przełomowy, który zmienił przebieg gry?
6.Do czego udało Wam się dojść?
Co byście zmienili w swoim postępowaniu, gdybyście z obecną wiedzą siadali do rundy jeszcze raz? Czego byście nie zmieniali w swoim zachowaniu?

Teoria

Po tym jak uczestnicy przeanalizują swoje postępowanie podczas gry, dostrzegą swoje błędy i dobrze wykonane części zadania, pora przystąpić do przekazywania teorii/ odkrywania przez uczestników szkolenia teorii. Ten etap przebiega bardzo różnie w zależności od tematu i zagadnienia jakie jest poruszane w czasie warsztatu. To co intuicyjnie przychodzi do głowy to zapewne wykład. Ale w Podręczniku znajdziesz sporo innych propozycji moduły wiedzy, konkretne ćwiczenia, technik, zasady i mechanizmy funkcjonowania pewnych systemów, zrozumienie innych punktów widzenia. Teoria nie musi koniecznie być przekazywana przez prowadzącego. Czasami zagadnienia są intuicyjne i uczestnicy sami odkrywają elementy układanki i umieszczają je we właściwym miejscu.

Praktyczne zastosowanie
Analogia puzzli jest tutaj bardzo na miejscu. Pamiętaj, żeby zagadnienia poruszane przez Ciebie w tej części były związane z doświadczeniem uczestników. W tym etapie uczestnicy powinni łączyć ze sobą fakty i starać się dopasowywać kolejne puzzle. Każdy ułożony fragment układanki będzie motywować grupę do dalszej pracy.
Ostatnimi elementami układanki jest pokazanie, w jaki sposób można zdobytą wiedzę i umiejętności wykorzystać w praktyce.

Co da Wam nowa umiejętność/technika, której się nauczyliście?
1. Jak można zastosować nowe umiejętności?
2. Jak nowa wiedza może pomóc w waszej pracy?

Dodatkowo warto podkreślić, że cykl rozwojowy Kolba nie ma końca. Co więcej, SmileUrbo jest dostosowane do wykorzystania w ciągu kilku spotkań. Dlatego też pamiętaj o zaplanowaniu dalszej pracy rozwojowej. Jeżeli znajdujesz się na przykład po 1 rundzie, warto zapowiedzieć uczestnikom kiedy zagracie kolejną turę i upewnić się, że uczestnicy wyciągnęli wnioski, i będą zwracać uwagę na rzeczy, które mogli zrobić lepiej. Możesz zastanowić się nad przekazaniem nad czym będziecie pracować następnym razem, albo zapytać się grupy, jakie ma potrzeby rozwojowe.

Na co warto zwracać uwagę przy następnej rundzie?
1. Co możecie zrobić lepiej?
2. Czego chcielibyście się nauczyć następnego dnia?
3. Gdzie poza grą możesz wykorzystać zdobytą wiedzę?